ATRAKCJE W OKOLICY:
SANKTUARIUM MARYJNE W LORETTO
Początki Sanktuarium Maryjnego w Loretto sięgają 1928 r. 27 marca 1929 r. zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto, nawiązując do Sanktuarium w Loreto we Włoszech. W 1981 r. do polskiego Loretto sprowadzono figurę Matki Bożej Loretańskiej - wierną kopię figury z Sanktuarium w Loreto we Włoszech.
Msza Święta: niedziela o godzinie 8.00 i 10.00; dni powszednie o godzinie 6.30
Czynne:
PARK I OBELISK KAROLA FERDYNANDA WAZY W WYSZKOWIE
W drugiej połowie XVI w. biskup płocki Piotr Dunin Wolski kazał zbudować okazały dwór. Później było to ulubione miejsce Karola Ferdynanda Wazy. Do dziś zachował się obelisk poświęcony jego pamięci, ufundowany przez Jana Kazimierza. Dzieło zaprojektował Włoch Jan Baptysta Gisleni - nadworny architekt Wazów.
MUZEUM GWIZDKA W GWIZDAŁACH
Muzeum Gwizdka powstało w maju 1999 r. Propozycję jego utworzenia złożył pan Witold Tchórzewski, lekarz rentgenolog, kolekcjoner z Warszawy, który na dobry początek podarował 52 gwizdki. Dziś, w muzeum jest około 1500 gwizdków i innych eksponatów.
Czynne:
MUZEUM ZBROJOWNIA NA ZAMKU W LIWIE
Zamek wzniesiony w XV wieku jako strażnica graniczna. Obecnie jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej głównej ekspozycji broń białą, palną i drzewcową od XV do XX w. Muzeum to także galerie wystaw czasowych ukazujące zbiory innych muzeów oraz dzieła lokalnych artystów. Każdego roku na Zamku w dobywa się Międzynarodowy Turniej Smaków na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Liwie.
Czynne:
wt.-pt. w godz. 10:00-16:00; sobota: 10.00 - 18.00; niedz. i święta w godz. 11:00-18.00 (od maja do końca września);
wt.-sob. w godz. 10:00-16:00; niedz. i święta w godz. 11:00-16:00 (od października do końca kwietnia)
wstęp: bilet normalny 10 PLN, ulgowy 7 PLN
SKANSEN IM. MARII ŻYWIRSKIEJ W BRAŃSZCZYKU
Skansen w Brańszczyku został utworzony w 2015 r. przez samorząd gminy Brańszczyk jako hołd dla „tradycji i wielowiekowej wiejskiej kultury”. Muzeum gromadzi budynki i przedmioty związane z historią i kulturą Kurpi Białych, grupy o unikatowych strojach i zwyczajach, którą tworzyli osadnicy przybyli w XVIII w. z Kurpi Zielonych, regionu leżącego na północy województwa mazowieckiego. W skład skansenu wchodzą: Chata Drewniana, Stodoła z bala, Kuźnia i Studnia.
PAŁAC W STAREJ WSI
Neogotycki pałac wybudowany najprawdopodobniej pod koniec XVI w., później wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Otwierany dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji.
MUZEUM ARCHITEKTURY DREWNIANEJ REGIONU SIEDLECKIEGO W NOWEJ SUCHEJ
W miejscowości Nowa Sucha, 25 km od Siedlec, stoi barokowy dwór z alkierzami, zbudowany w 1743 r. przez Ignacego Cieszkowskiego, kasztelana liwskiego. W roku 1843 dobudowano klasycystyczny portyk. Z końcem lat 80. XX wieku opiekunem dworu stał się prof. Marek Kwiatkowski, ówczesny dyrektor Łazienek Królewskich, który dokonał renowacji obiektu. Na teren obok odrestaurowanego dworu przeniesiono 20 budowli: drewniane chałupy, wiatrak typu holenderskiego, karczmę, budynki gospodarcze i kolejny dwór z Rudzienka.
Czynne:
PRYWATNE MUZEUM SZTUKI LUDOWEJ W ZAMBRZYŃCU
Galeria zlokalizowana w stodole prezentuje nie tylko miejscową twórczość plastyczną i rękodzielniczą, ale również literaturę, tradycję ludową, szeroko rozumianą kulturę regionalną i wartość „zapomnianych” zawodów. Organizowane w muzeum warsztaty prowadzone są przez uznanych twórców i artystów ludowych. Cieszą się uznaniem i coraz większą popularnością. Muzeum jest czynne od maja do listopada.
Czynne:
MUZEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA W TREBLINCE
Dwa niemieckie obozy, pracy i zagłady, istniejące w latach 1941-1944/ 1942-1943 w lasach nad Bugiem, wzdłuż linii kolejowej Siedlce – Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo. Nazwa pochodzi od nazwy stacji kolejowej znajdującej się 6 km od obozu. Obejmuje: były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnia żwiru, Miejsce Straceń i tzw. „Czarna Droga”.
Czynne:
KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W WĘGROWIE
Bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP oraz świętych: Piotra, Pawła, Andrzeja i Katarzyny. Pierwotnie gotycki kościół parafialny z XVI w. W latach 1703-1706 kościół został przebudowany w stylu barokowym przez Carlo Ceroniego. W bazylice przechowywane jest słynne lustro Twardowskiego.
Niedziele i Święta - godz. 7:30, 9:00 (dla młodzieży), 10:30, 12:00 (dla dzieci), 16:00 (nie obowiązuje w wakacje), 18:00;
Dni Powszednie - godz. 6:30, 7:00 (w I-sze piątki o godz. 8), 7:30 (w I-sze piątki o godz. 16), 18:00
KOLEJOWA WIEŻA CIŚNIEŃ I POMNIKI LOKOMOTYW W TŁUSZCZU
Historia Tłuszcza mocno związana jest z kolejnictwem. Szczególnie intensywny rozwój miasta nastąpił po otwarciu w 1862 r. Drogi Żelaznej Petersbursko – Warszawskiej. Stopniowo powstawały nowe domy i warsztaty kolejowe. Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania, parowozownia potrzebowała zasobów wody. W XIX w. wybudowano więc w rejonie stacji dwie drewniane wieże ciśnień i trzecią bliżej lokomotywowni. Ta, która dziś uważana jest za wizytówkę miasta powstała w 1921 r. Prawdziwą gratką dla miłośników kolei są też dwa rzadkie okazy lokomotyw – parowóz Ty2-220 z 1943 r. oraz lokomotywa Hutnik 4010 z 1958 r.
godziny otwarcia: czynne całą dobę
wstęp: bezpłatny
KINO ŁOCHÓW
Kino Łochów mieści się w budynku Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie przy ulicy 1 Maja 22. Bilety nabyć można w kasie bezpośrednio przed seansem lub na stronie https://iframe161.biletyna.pl/
Czynne:
godziny otwarcia: wg harmonogramu kina
wstęp: filmy 2D - 16 PLN (normalny), 14 PLN (ulgowy), filmy 3D - 18 PLN (normalny), 16 PLN (ulgowy)
STAJNIA KALISKA
Stajnia Kaliska znajduje się w niewielkiej wsi Kaliska, na terenie gminy Łochów. Jest gospodarstwem ekologicznym i agroturystycznym. Należy do pierwszej w Polsce sieci gospodarstw ekoturystycznych. Stajnia położona jest nad samym brzegiem rzeki, z dala od zgiełku cywilizacji. Stajnia prowadzi naukę jazdy konnej na każdym poziomie zaawansowania.
Czynne:
ZWIERZYNIEC „EUROSTRUŚ”
Zwierzyniec to część “Wypoczynku w EUROSTRUŚ”- malowniczy zakątek w Borzychach, w powiecie węgrowskim, zamieszkały przez różne, przesympatyczne zwierzęta, głównie te które znoszą jaja. Nad wszystkimi górują strusie afrykańskie, ale znajdziecie tutaj też kury, kaczki, gęsi, przepiórki, perliczki, bażanty, indyki, pawie i wiele innych ciekawych. Zwiedzanie odbywa się z opiekunem, który oprowadza i opowiada o mieszkańcach Zwierzyńca.
godziny otwarcia: w sezonie codziennie w godz. 10:00-18:00; poza sezonem pod wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem
wstęp: normalny – 12 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny 2+2 – 40 zł
SOWIA GÓRA (PUNKT WIDOKOWY)
Sowia Góra usytuowana jest tuż za Jarnicami po prawej stronie. To dość wysokie wzgórze, zawieszone nad doliną Liwca, nad wielkim i regularnym zakolem tej rzeki.
PUSZCZA KAMIENIECKA
Lasy Puszczy Kamienieckiej rozciągają się po obu stronach Liwca, na prawym brzegu Bugu. Przed wiekami obszar ten należał do książąt mazowieckich, którzy mieli dwór myśliwski w pobliskim Kamieńczyku. Stąd lasy wzięły swą nazwę.
Zapraszamy do obejrzenia okolicznych atrakcji podczas wirtualnego spaceru: http://badzmy.razem.przewodnikvr.pl/